Хрватска противник на Русија во четвртфиналето

Светско фудбалско првенство, 1/8 финале, Хрватска – Данска. Стадион во Нижни Новгород, Русија, 1 јули 2018. Хрватскиот голман Даниел Субашиќ брани удар на данскиот репрезентативец Јусуф Поулсен.

Damir Sagolj/Reuters
Хрватска во осминафиналето на Светското фудбалско првенство по продолженијата на пенали ја победи репрезентацијата на Данска и во четвртфиналето се среќава со репрезентацијата на Русија.

Данците постигнаа гол уште во првата минута на натпреварот, кога мрежата на Субашиќ ја затресе Јоргенсен, а Хрватите возвратија веќе во четвртата минута со голот на Манџукиќ. Резултатот 1:1 остана непроменет до крајот на регуларниот тек на натпреварот и во продолженијата.

Хрватите беа подобри во изведувањето на пеналите и се пласираа во четвртфиналето, така што во сабота, 7 јули, во Сочи се среќаваат со репрезентацијата на Русија.

Прочитајте повеќе: Путин ја честита победата на репрезентацијата на Русија над Шпанија во 1/8 финалето на СП во фудбал

При користење на материјалите на Russia Beyond задолжителен е хиперлинк до изворот од кој е преземен материјалот.