Осумдесет и тригодишна Русинка победи на светското првенство во зимско пливање

Нина Максимова

vk.com/tonus59

Две златни медали на светското првенство во зимско пливање што се одржа на Блед во Словенија освои осумдесет и тригодишната Русинка Нина Максимова, пишуваат руските медиуми.

Натпреварувањето се одржа од трети до деветти февруари во Словенија на езерото Блед, во кое температурата на водата беше еден степен. Максимова освои две златни медали во пливање на патеки од 25 и 50 метри. На првенството учествуваа 1042 спортисти од 36 земји - Русија, САД, Аргентина, Германија, Чешка и други држави.

Нина Максимова се занимава со пливање од шестгодишна возраст, значи цели 77 години, од кои 30 со зимско. Во пермскиот клуб за челичење и зимско пливање „Тонус“ спортистката ја нарекуваат „златна бабичка“. Таа редовно учествува на турнири и ги освојува првите места на натпреварувањата за ветерани.

Нина и нејзиниот сопруг Вадим Максимов, кој има 89 години, пред 30 години го основаа движењето „моржеви“ во Перм. Во неделата колегите на Нина од клубот „Тонус“ го одбележаа нејзиниот роденден со пливање во заледената река Кама.

При користење на материјалите на Russia Beyond задолжителен е хиперлинк до изворот од кој е преземен материјалот.

Повеќе возбудливи стории и видеа на Фејсбук страницата на Russia Beyond-Македонија

Овој веб-сајт користи колачиња. Кликнете овде за да дознаете повеќе.